Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler

M. Emin Karabacak

İnsanlar nerde, neyi, ne şekilde, nasıl yapacaklarını bilmedikleri zaman sıkıntıya girmektedirler. Bunu, yeni bir ortama giren insanlarda daha iyi gözlemleyebiliriz.

Çocukların sınavdan önce yapması gerekenleri, sınavlara giderken götürmesi gerekenleri ve sınav anında yapması gerekenleri önceden bilmeleri onların sınava daha rahat girmelerini sağlayacaktır.

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler

 1. Sınavlardan bir gün önce ders çalışmayı tamamen bırakınız.
 2. Sınava gireceğiniz okulu en geç sınavdan bir gün önce görmeye çalışınız. Çünkü bu sizin okulla ilgili kaygınızı giderecektir.
 3. Sınavlara kadar olduğu gibi sınav arifesinde de sağlığı bozacak yağlı yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden uzak durunuz.
 4. Sınav arifesinde deşarj olma ve gezme adında sınavı olumsuz etkileyecek gezintilerden kaçınınız. Sınavı olumsuz etkileyecek gezme, yeme ve içmeleri sınavdan sonraya bırakınız.
 5. Sınav arifesinde günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız.
 6. Sınavdan önceki gün sınav motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durunuz.
 7. Sınav motivasyonunuzu bozacak televizyon programlarından, aile ve arkadaş konuşmalarından uzak durmaya çalışınız.
 8. Sınav sabahı, uykunuzu alacak şekilde kalkmak için erken yatınız. Akşam yatağa girdiğinizde uykunuz yoksa uyku egzersizi yapınız.

  Sınav Sabahı için…
 1. Sınav sabahı hazırlıkları tamamlamak ve sınava yetişebilmek için erken kalkınız.
 2. Sınava iyi bir kahvaltı yaparak giriniz. Sınav sabahı, zihni açar diye midenizi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz.
 3. Sınav sabahı, sınavda sizi tuvalete çıkma ihtiyacı hissettirecek kadar aşırı sıvı tüketmekten kaçınınız.
 4. Sınava kendinizi rahat hissedebileceğiniz elbiselerinizi giyerek giriniz.
 5. Sınava giderken sınav stresine ve hava şartlarına bağlı olarak üşüme ya da terlemelere karşı rahatlıkla giyip çıkarabileceğiniz bir üst bulundurunuz.
 6. Mevsimin yaz olmasına ve heyecana bağlı olarak boğazların kurumaması için su,  strese bağlı olarak düşebilecek kan şekeri için de şeker almayı unutmayınız.
 7. Sınava gireceğiniz okulun bahçesinde yarım saat önce hazır bulunmaya çalışınız. Okul bahçesine çok erken gelmenizin kaygıya, geç kalmanızın da sizde paniğe yol açabileceğini unutmayınız.
 8. Sınav için sınıfınıza girerken rahat ve sakin olmaya, sınav için olumlu şeyler düşünmeye çalışınız.

   


Outlook'tan gönderildi

Previous
Next Post »