YKS’ de Geleceği Seçebilmek-1


YKS' de Geleceği Seçebilmek-1

M. Emin Karabacak

Bir üniversite sınavı daha geride kalırken sınav kadar öğrenciler için bilinçli tercih yapmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü sınavlardaki başarı tercihte öğrencilerin elini güçlendirirken bilinçli tercihte öğrencilerin geleceğine yön verir.

İnsan hayatında önem taşıyan iki süreç vardır. İnsanoğlu bu iki süreçte sağlıklı kararlar almazsa zor bir dönemece girer. Bunlar değiştirilmek istense de hemen değiştirilememektedir. Değiştirmeye kalkışıldığı zaman da insanlarda telafisi olmayan büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

İnsan hayatındaki en önemli iki seçim; iş ve eş seçimidir. İnsan hayatındaki vazgeçilmezlerden olan iş ve eş seçiminde toplum olarak titiz davranmaya çalışmaktayız. Büyüklerin kararları bu iki süreçte etkili olduğu gibi gençler tek başlarına iş ve eş seçimin kendilerince de karar verebilmektedirler.

İş ve eş seçiminde işler yolunda gittiği zaman problem yoktur. Herkes hayatından memnundur. Eş ve çocuklar da, anne babalar da, konu komşu da herkes memnundur. Allah mutluluklarını daim eylesin, Allah nazardan saklasın deriz böyle insanları görünce.

İş ve eş seçiminde işler yolunda gitmezse işte o zaman küçük kıyametin kopmasını beklemek gerekir. Olaya nerden bakarsanız bakınız sonuç hep aynı olacaktır.

Toplumda işinden memnun olmayıp da mutsuz olan yüzlerce insan görmekteyiz. Kişiliğine, mizacına, karakterine uymasa da aç kalmama adına çalışan insanlar vardır.

İşinde mutsuz olduğu için evinde eşine ve çocuklarına mutluluk veremeyip; kendisi gibi onların da hayatını zindan eden insanlara şahit olmaktayız. İşi bıraksa kendine göre iş yok. Ne iş yapacağını şaşıran kişi, yeni bir meslek ve iş öğrenecek kadar enerji ve zamanının olmadığının da farkındadır.

Yine işinden memnun olup da eşiyle problem yaşayan insanların da hayatları zindan olur. Kişilik ve karakterleriyle ayrı dünyaların insanlarının bir arada olması ve bu evliliği yürütmeleri imkânsızdır.

Yürütse hatır için olacak, hatır için zindanda yaşanmaz. Ayrılsa çocuk var, ayrılmasa kavgalı gürültülü bir hayat var. Ayrılsa çocukların durumu ne olacak, onların psikolojisi, kendi psikolojisi allak bullak olacak. Ayrılıp yeniden evlense o ayrı bir sıkıntı.

Her şeyi sil baştan yapsan veya geçmişin üzerine sünger çekebilsen o da olmuyor. Hayat o kadar uzun olmadığı gibi yine hayat müsvedde kâğıdı değil ki geçmişini çöpe atıp kurtulabilesin. Nerden bakarsan bak zordur. Allah böylelerine yardım etsin.

Her iki seçimde de hata yapan insan mutlu değilse, o zaman da ona Allah kurtarsın deriz. Çünkü bu durum, ölümü hayatta iken peşinen yaşamak demektir. Zamanla bu insanlar; mutluluğu yakalamak için kendilerini ya uyuşturucuya ya da alkole verebilirler. Bunun için eş seçiminde olduğu gibi meslek seçiminde de dikkatli davranmak zorundayız.

Gençlerimiz uzun bir eğitim süreci ve büyük bir sınav maratonun ardından, insan hayatına yön verecek ve kendi geleceklerini belirleyecek iki önemli seçimden biri olan, meslek seçiminde hata yapmamak adına dikkatli olmalıdırlar.

Üniversiteyi kazanmış bu gençler; hem maddi hem de manevi açıdan tatmin olamayacağı tercihlerden kaçınmalıdırlar. Gençler, kendilerini bir ömür boyu mutsuzluğa mahkûm etmemek için meslek seçiminde dikkatli davranmak zorundadırlar.

Çevremizde yüksek puanı yazık olmasın diye aileleri ya da çevresi tarafından farklı bölümlere yönlendirilen öğrencilerle, okudukları bölümden memnun olmayıp idealindeki bölüme gitmeye çalışan yüzlerce öğrenciye şahit olduk.

Ne umduk ne bulduk diyen öğrencilerle, ne işim var benim burada deyip okuduğu bölüme bilinçsizce yapılan bir tercihle geldiğini itiraf eden öğrencilere de şahit olduk.

"2002 ÖSS'de sayısal puan türünde ilk 1000'e giren öğrenciler arasında yapılan bir araştırma sonucunda, bu öğrencilerden % 40'ının seçtiği bölümden memnun olmadığı görülmüştür. Yine diğer bir araştırmada okuyan öğrencilerin neredeyse üçte ikisinin okuduğu bölümden hoşlanmadığı ortaya çıkmıştır" (Meslekler Kitabı, S,7. Pi Analitik Yay. 2008). Bu da gösteriyor ki gençlerimiz bilinçsiz tercih yapmaktadır veya onlara yaptırılmaktadır. Bu nedenle de işinden memnun olmayan mutsuz insanlar ortaya çıkmaktadır.

 

 Previous
Next Post »