Yılbaşında Çocukları Kimin Kuşu Yapıyoruz? (2)

Yılbaşında Çocukları Kimin Kuşu Yapıyoruz? (2)

M. Emin Karabacak

İslam toplumuyla uzaktan yakından ilişkisi olmayan yılbaşı ve yılbaşı kutlamaları, büyükleri olduğu kadar çocukları da ister istemez olumsuz etkilemektedir. Çocuklarına yılbaşını sadece tatil, eğlence veya yeni bir yılın kutlaması olarak gösterip kutlamaya çalışan, televizyondaki yılbaşı kutlamalarını seyretmekte sakınca görmeyen anne babalar, aslında kendilerinin olduğu kadar çocuklarının da maneviyatlarına zarar verdiklerinin farkında bile değillerdir.

Yılbaşı kutlamaları büyüklerin olduğu kadar okuldaki çocukların da gündemini meşgul etmektedir. Eskiden çocuklar, yılbaşını sadece tatil olarak algılayıp konuşurlarken son zamanlarda kutlamalar şeklinde davranışlara dönüştüğü görülmektedir.

"Biz bu yıl yılbaşını …… kutlayacağız. Biz yılbaşında …. gideceğiz. Biz yılbaşı için şunu aldık.  Yılbaşında şunu yapacağız, bunu yapacağız…." diye başlayan cümleler, çocukların en çok kurdukları cümlelerin başında gelmektedir.

Çocukların bu konuşmalarından anlaşılacağı üzere yılbaşı kutlamaları aileler tarafından da normal karşılanmakta ve çocuklara o şekilde ifade edilmektedir. Bunun sonucunda da çocuk başkasına benzeme ve onların değerlerini benimseme adına yapılan yılbaşı kutlamalarını, Müslümanların da yapabileceği normal bir faaliyet olarak algılamaktadır. İleri yaşlarda çocukların bunu biraz daha abartarak dinin diğer değerlerine de genelleyerek farklı yaşam tarzlarına girmesine neden olacaktır. Bu da kişi için telafisi mümkün olmayan maneviyat tahriplerine sebep olmaktadır.

Cenab-ı Hak:"Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun." (Tahrim, 66/6) buyuruyor.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) de: "Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz." (Buhârî Vesâyâ9) buyuruyor.

 Yılbaşı Kutlamalarının Çocukları Etkilememesi için Neler Yapılmalı?

  1. Başta anne babalar, yılbaşı kutlamaları konusunda çocuklara model olmaktan kaçınılmalı.
  2. Yılbaşı kutlama konusunda ailenin plan ve programı olmamalı.
  3. Çocuklar için yılbaşı tatili pekiştireç olacaksa bunlardan kaçınılmalı.
  4. Çocuklar için önemli olan memleket, anneanne, babaanne… gibi ziyaretleri, yılbaşı arasında bağlantı kurdurmamalı.
  5. Yılbaşı tatilini normal bir tatilmiş gibi algılayıp o şekilde değerlendirme konusunda çocuklara model olmalı.
  6. Yılbaşı kutlamaları konusunda aile özendirici konuşma ve davranışlardan kaçınmalı. Müslümanların bayramları hakkında çocuklar bilgilendirilmeli.
  7. Yılbaşının gerçek hikâyesi araştırılıp dinimiz ve kültürümüzle bağlantısı olup olmadığı konusunda çocuklarla bilgi paylaşımı yapılmalı.
  8. Çocukların toplum tarafından yanlış öğretilen yılbaşı ile ilgili sorularına onların anlayacağı şekilde cevap verilmeli.
  9. Yılbaşı gecesi mümkünse televizyon seyretmemeli ve seyredilecekse de yılbaşı kutlaması yayınlamayan kanallar seyredilmeli.
  10. Peygamber Efendimizin  (s.a.v): "Kim bir kavme benzerse, onlardandır." (Ebu Davud) hadisinin yılbaşıyla bağlantısı konusunda ailecek sohbet edilmeli.

Previous
Next Post »